POHÁROVÉ OHLÉDNUTÍ

Sezóna 2012 pro většinu z nás skončila a s ní i seriál závodů o Pohár Melechova. V něm každoročně vítězí ti nejuniverzálnější bojovníci, protože musí umět prokázat kvality v alespoň 5 - svým charakterem různorodých - závodech ze 6. Pojďme se ohlédnout zpátky a zrekapitulovat, jak se pořadí v průběhu roku vyvíjelo závod od závodu.

Zahajovacím podnikem byla Vilémovická 120 – štafetový závod dvojic na MTB okruhu vypsaný na 2 hodiny. Ideální pro výbušné závodníky, kteří se dokáží zhruba na čtvrt hodiny kousnout a jet na maximum. Letošní termín se kryl s pořádáním MČR v maratónu na Šele, takže chyběli specialisté objíždějící i Český pohár. Tito borci však nemají ambice útočit na Pohár melechovský, takže i když 10 bodů za nejlepší zajetý čas bral Catusák Mirek Vodička, nejlépe do celkového pořadí nakročil Ondra Hromádka. V závěsu za ním bral hodně slušné body Petr Svatek, který si „na krev“ střihnul první kolo a zbytek závodu pojal coby štafeta – jednotlivec jako trénink na Jihlavskou 24hodinovku. Do bodového přídělu začínajícího číslem 9 se pak vešel už jen Martin Knytl, další adept - Petr Casků - už také ví, jaké je to vyhrát celý seriál, si připsal o pár desetin méně. Pepa Svoboda si vylepšil svůj rekord a bodově také tolik nezaostal. Kdo však závod vypustil úplně, byl Franta Tichý, který se přijel podívat na „žiletce“ pouze jako divák. Tuto úlohu si vybral i navrátilec Jirka Beránek, jenž měl letos dění v Poháru také rozdmýchat. Není ovšem nic ztraceno – jeden závod se vynechat může.

Silniční závod Kolem Melechova načnul sérii letních klání a byl zároveň poslední šancí pro ty, jež nebyli ve Vilémovicích a chtěli do Poháru promluvit. 10 bodů za vítězství bral ve spurtu Zdeněk Machač, ale zajímavější pro nás byl 3. Venca Holub, který už vloni svým „letním“ hattrickem nahnal ostatním strach, že si snad chce sáhnout i na celkové vítězství. Petr Svatků opět potvrdil své silničářské kvality, vzal téměř 9,8 bodu a imaginárně se oblékl „do žlutého“. Na druhé pozici se ocitnul Ondra Hromádka, jenž se sice v závodě nedokázal probojovat do té „správné“ skupiny, ale i tak to stačilo. Na třetí místo poskočil Martin Knytl, který si sice částečně spravil chuť po loňském defektu, ale i tak mu úsměv na tváři v cíli chyběl, poněvadž v posledních kilometrech ho několikerými nástupy setřásl Franta Tichý a dorazil o pár vteřin dříve. Nepřipustil tak pochybnosti o jeho pohárových ambicích. Luxusně zajel Pepa Svoboda, který porazil i Ondru a prokázal svojí cyklistickou formu. Dostal se tím na průběžnou 4. příčku.

Jubilejní 15. ročník Melechovského silničního triatlonu se už potřetí v řadě stal kořistí Vaška Holuba a svým super časem zredukoval body borců, kteří skončili za ním. Už tady si vytvořil náskok, ze kterého by potom na podzim při bězích mohl těžit. Franta Tichý na 9. místě a 9,251 bodu, nejblíže za ním Petr Svatek a zajistil si tím průběžné vedení. Ondra H. na konci druhé desítky a Martin K. až ve třetí už zaostali výrazněji a hlavně slabá běžecká část je stála postavení výše. Oba však druhé, resp. třetí místo v Poháru zatím udrželi. Také Pepovi Svobodovi se moc nedařilo a ztracené body ho asi ve finále mrzely.

Poslední srpnová sobota a Xterra Melechov – „královna“ celé hexalogie. Plný počet bodů za vítězství nebere nikdo jiný než Venca Holub v novém traťovém rekordu (-5minut) a druhému v cíli nadělí necelé 4minuty. Za 3 absolvované závody má bez 3 tisícin plných 30 bodů a katapultuje ho to na průběžnou 4. příčku. Franta i přes 5 minutové zlepšení svého osobáku doráží až 10 minut po Vaškovi a ztrácí na něj opět cenné body. Na startu chybí jak Petr Svatek, tak Martin Knytl, který dal přednost silničnímu Králi Šumavy a přenechávají tak oba svá pódiová postavení. Výborným výsledkem si po silničním triatlonu spravil chuť Pepa Svoboda a dostává se na stříbrnou pozici, za ním jeho týmový parťák Vláďa Trýb. Do „trikotu“ vedoucího závodníka se obléká Ondra H., ale o spokojenosti v cíli závodu, který se mu podařilo už jednou v minulosti vyhrát, nemůže být ani řeč.

Říjnové běžecké kritérium Běh Šeptouchovem mělo definitivně rozlousknout, zda si Vašek Holub bude chtít zařadit mezi četnou sbírku pohárů i ten Melechovský. Vloni dal přednost účasti na MTB Grand Prix Plzeň, letos nevíme, každopádně na startu chyběl a usnadnil tak cestu Frantovi. Ten nenechává nic náhodě, na prvního Jirku Brychtu ztrácí titěrných 10 vteřin a buduje si tím náskok k závěrečnému zúčtování. Martin Knytl sice o pár vteřinek Petra Svatka udolá, ale na Frantu oba ztrácí hodně a i rozdíl mezi nimi to neřeší. Ondra Hromádka dobíhá o další 3 minuty později, „žluťáka“ ještě udrží, ale závěrečné škrtání nejhoršího výsledku v Poháru ho jisto jistě z trůnu sesadí, stejně tak druhého Pepu Svobodu i třetího Vláďu Trýba.

Před závěrečným X-Krosem Stvořidla byla situace (po teoretickém proškrtání nejhorších výsledků) následující – Frantova pozice byla ohrozitelná asi tak jako Wigginsova na Tour de France, druhý Petr Svatek měl podobný (více než 3minutový) náskok na Martina Knytla, a pokud se chtěl Ondra Hromádka udržet na bedně, stačilo mu pouze o více než 12 vteřin Martina porazit a bral by místo něj bronz.

V cíli se jako první raduje Jarda Vítek, ale důvod k radosti má i druhý Franta Tichý, který tím získává čistý pohárový hattrick se ziskem 47,399 bodů. Petr Svatek dobíhá jako 9. a jistí si svou druhou pozici s 45,338 body. Martin Knytl sice ukrajuje malou část z Petrova náskoku, ale stačí to „pouze“ na bronz s 44,134 body. Ondra Hromádků se nakonec „nekousnul“ a v cíli ztrácí další 3 minuty. Zbyde na něj tedy nepopulární čtvrtá příčka. Pepa Svoboda končí na páté pozici.

V ženách už několik let po sobě nenašla přemožitelku Sandra Pytlíková. Může se zdát, že je jednoduché objet aspoň pět závodů a pak si přijet pro pohár, ale když se jí ještě za ta léta žádná ze závodnic nedokázala postavit, tak to asi tak snadné nebude. Potenciál je určitě v Martině Pelánové, která umí jak na silnici tak na biku, neztratila by se rozhodně i Anička Kolářová z Catusu, musela by ovšem oprášit běžecké boty. Tak uvidíme, jestli se dívky příští rok „pochlapí“.

V mužích je situace rozhodně našlapanější, i když dva roky po sobě bylo obsazení bedny totožné. Většina závodníků se zaměřuje spíše na „etapová“ vítězství, ale je zde pořád několik borců, kteří by zamíchali i celým Pohárem. Vyjma již zmiňovaného Vaška Holuba je to např. humpolecký Lukáš Jirák nebo Ondra Pajer, který by klukům z pódia slušně zatopil.

Budeme se tedy těšit na ročník 2013.

Celý pořadatelský tým Vám děkuje za přízeň a ani v zimní přestávce na sport nezapomínejte, ať se zde může za rok  psát třeba právě o Vás.