XIV. XKros Stvořidla a Pohár Melechova 2020

XIV. XKros Stvořidla uzavřel melechovskou sezónu 2020

Pokud byla letos Vilémovická 120 v netradičním termínu, tak potom tradiční závěrečný podnik Poháru pro sezónu 2020 pořádaný v červnu byl přímo návrat do minulosti. V nedělním dopoleni se v kempu u řeky Sázavy sešlo přesně 30 běžců, aby poměřili své kvality. Trasa závodu doznala jistých změn, vinou těžby byl vypuštěn (pro znalce) poslední kopec a nahrazen atraktivním výběhem na skalní ochoz s následným technicky náročným trailovým seběhem, stavitelům trati se navíc tento úsek tak zalíbil, že ho nechali závodníky zopakovat s tím, že do druhého okruhu se bude stoupat od řeky přímo až na Rodrigovu skálu s vynecháním úvodní louky. V 11. hodin zaklapaly tretry závodníků po asfaltu, aby se po necelých 19 minutách přiřítil zpět do cíle papírový favorit závodu Petr Miláček. V nečekaně těsném závěsu za ním přiletěl Tomáš Dvořák a absolutní bronz vybojoval Jirka (Koubeček) Koten. Všichni tři borci kategorie M49. Prapor mlaďáků donesl na absolutním 4. místě Pavel Prokůpek a hned uzavřel podium na 5. místě Tomáš Vávra. Mezi ženami byl sveden souboj o celou bednu až na cílovou pásku, kde zvítězila Petra Váchová před Luckou Nejepsovou a třetí Andreou Stejskalovou.

Tento závod také zakončil Pohár Melechova 2020, ve kterém celkové vítězství obhájil Petr Miláček, druhé místo si udržel Tomáš Vávra a bronzovou příčku obsadil Luboš Novák. V ženách byla situace před poslendím podnikem zajímavější, protože na vítězství si mohlo brousit zuby hned pět závodnic, nicméně do Stvořidel dorazily pouze tři a ty si také rozebraly cenné vavříny. Prvenství stejně jako Petr v mužích obhájila Věrka Sochorová, na stříbrné pozici jí doprovodila týmová parťačka Alča Filippi a třetí místo vybojovala Lucka Nejepsová.