Závody pro děti na Melechovském


triatlonu

(rozhovor s ředitelem závodu)

      V harmonogramu Poháru Melechova máme po úvodní Vilémovické 120 menší ticho před prázdninovou bouří, kdy nás během šesti týdnů čekají hned tři závody. Prostředním z nich bude letos již 18.ročník silničního triatlonu Malý železný muž / žena Melechova, který je na programu 25.července. Na plány a novinky pro letošní ročník jsme se zeptali ředitele závodu Jirky Pechy.

Jirko, čas strašně letí a letos vás čeká už 18.ročník. Co se od toho roku 1998, kdy se triatlon konal poprvé, změnilo?

Na to je jednoduchá odpověď – úplně všechno! Od závodu pro pár kamarádů a známých jsme se posunuli k akci, na kterou jezdí standardně kolem stovky závodníků, což je samozřejmě radost a zároveň obrovský závazek, protože se o závodníky a jejich doprovod musíme co nejlépe postarat. K tomu potřebujeme perfektní zázemí, které jsme díky Restauraci Na Vršku před několika lety konečně našli – i to považuji za jednu z nejzásadnějších změn v naší historii. A v neposlední řadě nechci zapomenout ani na to, že organizaci závodu ode mě čím dál víc přebírá mladší generace – dřív to bylo tak, že kdybych nemohl já, závod se nekoná. Dnes vím, že budoucnost tohoto závodu nestojí a nepadá jen se mnou.

Vraťme se ještě k loňskému závodu. Jak s odstupem nějakých deseti měsíců hodnotíš loňský ročník?

Jednoznačně pozitivně. Přálo nám počasí, závod se povedl, dorazilo hodně – pevně věřím, že spokojených – lidí. Ale vždycky je co zlepšovat, takže nám zároveň minulý ročník poskytl inspiraci, co změnit do budoucna…

Tím jsi trochu předběhl další otázku – jaké novinky pro letošek chystáte?

Jednoznačně největší novinkou jsou závody pro děti. Jsem strašně rád, že k nám v čím dál větším počtu jezdí závodníci s celými rodinami. Když jsem loni chodil po depu a viděl kolem sebe spousty rodin s dětmi, říkal jsem si, že přece musíme i těm dětem něco nabídnout, aby mohly nejen fandit tatínkovi, ale třeba si i samy zazávodit. A tak letos premiérově zkoušíme zařadit závody pro děti, abychom nabídli zábavu a aktivní vyžití celé rodině.

Zorganizovat závody pro děti není legrace. Jak jste si s tím poradili?

Od myšlenky k realizaci bývá dlouhá cesta. Přiznám se, že jsme měli nápad, co chceme udělat, ale dost dlouho jsme nevěděli, kde vlastně začít. Nakonec jsme se spojili s Tomášem Slavatou, který u nás bude dětské závody organizovat. Tomáš je borec, který závody pro děti skvěle pořádá celou sezonu, má s tím obrovské zkušenosti, dětem zasvětil celý život a já se na spolupráci s ním strašně těším! Věřím, že se náš závod zase posune o velký kus dál a že se dětské závody i spolupráce s Tomášem stanou hezkou tradicí!

Jak a kdy budou závody pro děti probíhat?

Dětské závody časově zařadíme před vyhlášení výsledků, poté, co dorazí do cíle drtivá většina účastníků hlavního závodu. Důvodem je snaha, aby co největší část závodníků měla možnost svým dětem při závodech fandit a zároveň jim tak atraktivně vyplníme dobu čekání na vyhlášení výsledků. Závody pro děti budou jako duatlon probíhat na velké louce za depem, rodiče se tak nemusí bát, že bychom chtěli děti pustit do silničního provozu

V jakých kategoriích budou děti závodit?

S Tomášem jsme se domluvili, že kategorie budeme určovat až na místě podle počtu dětí v různém věku, cílem je mít závody co nejspravedlivější, tedy aby spolu v kategorii závodily co nejmenším věkovém rozmezí.

Závody pro děti jsou určitě velká věc – máte ještě nějaké další novinky?

Určitě. Do hlavního závodu vzhledem ke stoupajícímu počtu mladých závodníků poprvé oficiálně zařazujeme kategorii juniorů do osmnácti let. Novinkou pak je, že nás od letošního ročníku najdete i na Facebooku, kde budou postupně přibývat fotky, články a další zajímavosti. A neposlední řadě prošla obrovským faceliftem i pozvánka na náš závod - výsledek můžete posoudit sami!

Co bys chtěl na závěr lidem vzkázat?

Samozřejmě to, že budu strašně rád, když se v co největším počtu sejdeme 25.července na startu našeho závodu! A nezapomeňte – děti s sebou!!!